Маючи 1 млрд грн боргів, НЕК «Укренерго» вимагає оплати послуг, які не надавались

В умовах монопольного становища на ринку електроенергії НЕК «Укренерго» користується правом безумовного списання коштів і виставляє учасникам ринку рахунки за ненадані послуги. Якщо учасник ринку електроенергії своєчасно не сплачує рахунок «Укренерго», то отримує статус «переддефолтний/дефолтний», що фактично є забороною виробництва електроенергії. Водночас, Укренерго не розраховується вчасно з учасниками ринку. Зокрема, борг перед КП «Київтеплоенерго» за врегулювання небалансів складає 1 млрд грн. Про це в інтерв’ю ExPro розповів Сергій Гушул, директор департаменту з правового забезпечення КП «Київтеплоенерго».

Він зазначив, що у червні НЕК «Укренерго» розрахувалась з «Київтеплоенерго» (далі — КТЕ) за вересень 2020 р. та розпочала оплачувати рахунки за жовтень минулого року. Внаслідок цього у КТЕ утворився подвійний касовий розрив: газ як основну сировину для виробництва тепла і електрики компанія купувала на умовах передоплати, а споживачі теплоенергії сплачують за спожиті послуги з 20-денною відстрочкою.

«Ситуація ускладнюється домінуючою позицією «Укренерго» на ринку електроенергії. Будь-який рахунок перед «Укренерго», не оплачений протягом двох діб, автоматично призводить до статусу «переддефолтний». Потім ще два дні затримки – і вже «дефолтний» статус. Але навіть на «переддефолтному» етапі вони мають право на списання коштів з фінансової гарантії. Тобто, навіть якщо ми не заплатимо, «Укренерго» отримає свою сатисфакцію. А якщо ж ми опинимося в «дефолтному» статусі, будемо змушені зупинити генерацію електроенергії, а значить і виробництво гарячої води для Києва», — пояснив директор департаменту правового забезпечення КП «Київтеплоенерго» Сергій Гушул.

За його словами, наразі з «Укренерго» тривають три судові спори. Перший — про стягнення вартості послуги за врегулювання небалансів, тобто йдеться про 1 млрд грн боргу «Укренерго». Другий — плата за невідповідність надання послуг на балансуючому ринку, коли «Укренерго» використовувало нещодавно прийняту формулу для розрахунку платежів на балансуючому ринку за минулі періоди, коли ця формула взагалі не діяла. Третій — за фактично ненадані послуги з передачі електричної енергії магістральними мережами.

«Наша електроенергія одразу надходить в розподільчі мережі Києва і не потрапляє в магістральні мережі «Укренерго». Цей факт підтверджується даними комерційного обліку. Відповідно, послуга з передачі електроенергії не була надана і договором вона не передбачена. Зараз ми звертаємося до касаційної інстанції. Судимося за суми, які були нам нараховані і ми оплатили «Укренерго» за перші 2 місяці з початку роботи нового ринку (липень-серпень 2019 р.). Ми переконані в тому, що Верховний Суд прийме правильне рішення, і з нас та з киян буде знято тягар оплати послуг, які не надаються»,— сказав Сергій Гушул.

Читайте повну версію інтерв’ю: ExPro

Друк