Когенерація – енергоефективний шлях декарбонізації сектору теплопостачання

Саме таких висновків дійшли експерти та аналітики в ході досліджень щодо дієвих рішень досягнення кліматичної нейтральності.

Когенерація (комбіноване виробництво) — технологічний процес виробництва двох видів енергії одночасно: електричної та теплової.

Станом на сьогодні когенерація забезпечує 15% всього попиту на теплопостачання в ЄС. Однак передбачається, що вже до 2030 року цей показник зросте до 25%. Водночас, до 2050 року Європа планує подвоїти свої когенераційні потужності та забезпечити, щоб власне ця технологія стала пріоритетною для виробництва тепла.

Важливим фактором є застосування технологічних рішень з низькими викидами СО2. Вже сьогодні теплоелектроцентралі можуть працювати на біопаливі, такому як водень та біомаса. Також пропонується застосовувати геотермальну і сонячну теплову енергію та теплові насоси.

На впровадження кліматично нейтрального курсу вже відреагував ринок. За оцінками консалтингової компанії Frost&Sullivan, світовий ринок комбінованої генерації щорічно зростатиме на 4,8% та сягне 20,85 млрд дол США у 2030 році. Водночас, загальна встановлена потужність комбінованого виробництва до цього часу досягне 19,55 ГВт (для порівняння, у 2020 році цей показник становив 12,37 ГВт).

Нагадаємо, що Київтеплоенерго також модернізує власні когенераційні потужності. Так, у планах реалізація проєкту, який дозволить покращити технічні та економічні показники ТЕЦ, заощадити до 40% природного газу, скоротити викиди в атмосферу шкідливих речовин (зниження викидів вуглекислого газу на 170 тонн в рік) та підвищити надійність постачання ТЕЦ електричної і теплової енергії.

Друк