«Зелене Тепло»

77% відновлювальних джерел енергії у виробництві тепла до 2050 року. Такі прогнози робить міжнародне агентство з відновлювальної енергетики (IRENA).

Сьогодні світ відмовляється від викопного палива у виробництві тепла на користь відновлювальних джерел енергії. Причина – значні обсяги викидів СО2 та глобальне потепління.

Традиційно, альтернативою викопному паливу є біомаса (відходи сільського та лісового господарств). Попри те, що даний ресурс вже активно застосовується для виробництва тепла, існує значний потенціал використання біосировини. За попередніми підрахунками, до 2050 року біомаса може забезпечити 23% загального обсягу первинного енергопостачання, включаючи й теплопостачання.

Геотермальна енергія. Сьогодні потенціал використання даного джерела енергії є у понад 90 країн світу, понад 20 з яких вже активно експлуатують енергію надр землі. Для прикладу, система централізованого теплопостачання Парижа використовує геотермальні свердловини, пробурені на глибину 700 м для доступ до геотермальних вод. За допомогою теплових насосів додатково підігріта вода подається в  кватири парижан. Аналогічне рішення незабаром планує реалізувати і влада Будапешту.

Ще одним способом застосування теплової енергії землі, є використання ресурсів затоплених вугільних шахт. З часом, в наслідок природніх процесів, відпрацьовані вугільні шахти заповнюються з водою. Завдяки температурному градієнту Землі, температура води у них протягом року підтримується на сталому рівні, відтак, є придатною для подальшого використання у виробництві тепла. Даний метод активно використовується на затоплених шахтах Великобританії.

Сонячна теплова енергія. Домашні сонячні колектори вже широко використовуються для нагріву води та забезпечення опалення окремих будівель. Водночас, застосування аналогічних колекторів промислових масштабів  для виробництва тепла мають суттєві економічні та екологічні переваги. Для прикладу, у деяких містах Данії сонячні теплові станції покривають до 20% річних потреб теплопостачання.

Скидне тепло (виробляється внаслідок промислового діяльності). Традиційними джерелами скидного тепла є нафтопереробні об’єкти, заводи з виплавки сталі, виробництва цементу та ін. Ці сектори промисловості продукують теплову енергію достатньо високої температури для нагріву води та подачі її в тепломережі. Водночас, застосування теплових насосів та рекуператорів дозволяє експлуатувати скидне тепло й інших джерел, температура якого зазвичай нижча 70°C. Прикладами таких джерел є великі дата-центри, супермаркети та вентиляція метро. Так, за попередніми оцінками, промислове та низькотемпературне скидне тепло може покривати щонайменше 25% потреб централізованого теплопостачання ЄС.

Друк