Система накопичення теплової енергії – резервуар різних об’ємів, що дозволяє акумулювати надлишкове тепло та використовувати його у період зростання попиту.
Практика застосування систем накопичення теплової енергії є досить поширеною. В Європі, для прикладу, дана технологія як складова централізованої системи теплопостачання найчастіше зустрічається в Данії, Німеччині та Швеції.
Зокрема, системи накопичення енергії використовуються для покриття піків навантаження, підвищення стабільності системи та забезпечення більшої гнучкості у виробництві енергії з альтернативних джерел енергії.
Таким чином, системи накопичення мають наступні переваги для централізованих систем теплопостачання:
- Дозволяють накопичувати теплову енергію в непікові періоди для застосування в періоди високого попиту.
- Забезпечують ефективне використання надлишкової теплової енергії, відтак, дозволяють підвищити енергоефективність станції.
- Допомагають ефективніше використовувати відновлювані джерела енергії.
Для прикладу, бак-акумулятор в данському місті Грем дозволяє інтегрувати в систему значні обсяги відновлювальної енергії, що генеруються сонячними колекторами площею майже 45 тис м2. Таким чином, «чиста» енергія забезпечує близько 60% річної потреби міста у теплопостачанні.
Проте, навіть без відновлювальної генерації, системи акумулювання енергії здатні запобігти забрудненню навколишнього середовища. Адже використання накопиченого тепла, дозволяє приводити в роботу меншу кількість генеруючих одиниць і, таким чином, зменшити використання викопного палива та скоротити викиди СО2.
За прогнозами Міжнародного агентства з відновлювальної енергетики (IRENA) до 2030 року встановлена потужність систем накопичення теплової енергії збільшиться втричі і досягне 800 ГВт-год в глобальному вимірі.
Нагадаємо, інвестиційною програмою Київтеплоенерго, що реалізується спільно з ЄБРР, також передбачено спорудження бака-акумулятора об’ємом 20 тис. м3 на ТЕЦ-6. Планується, що він накопичуватиме надлишковому теплову енергію протягом дня з подальшим використанням у періоди зростання попиту, що дозволить суттєво покращити показники енергоефективності ТЕЦ.