Українські міста зможуть забезпечити належну підготовку до опалювального сезону лише за умови негайного вирішення кризових питань, які утворились сьогодні. Необхідно найшвидше прийняти законопроект №3508-д з поправками органів місцевої влади, що стосуються механізму та джерела погашення накопичених боргів, внести зміни до закону «Про Державний бюджет України на 2021 рік» та передбачити кошти для компенсації різниці в тарифах на теплові послуги. Також у невідкладному порядку мають бути зняті арешти з рахунків 60 комунальних підприємств теплопостачання. Про це 6 липня під час прес-брифінгу в Києві заявив Олександр Слобожан, виконавчий директор Асоціації міст України (АМУ), яка об’єднує близько тисячі муніципалітетів України.
За його словами, ситуація з підготовкою до опалювального сезону є надзвичайно складною. Слобожан нагадав, що взимку цього року виникла криза у сфері теплопостачання через зростання вартості природного газу та послуги з розподілу природного газу, а також ціни електричної енергії. 9 лютого 2021 року був підписаний Меморандум між Асоціацією міст України, Урядом України, НКРЕКП і НАК «Нафтогаз України».
«Однак лише органи місцевого самоврядування повністю виконали зобов’язання Меморандуму: тарифи на опалення не були підвищені і забезпечено безперебійне тепло- і водопостачання в містах. І зараз, коли ми увійшли в період підготовки до нового опалювального сезону, залишаються критичними проблеми, які стосуються кожного населеного пункту і його жителів. Насамперед, це понад 50 млрд грн боргів теплопостачальних підприємств за спожитий газ, які накопичені в минулі роки через недосконалу систему взаєморозрахунків. Адже з цієї суми — 30 млрд грн, це різниця в тарифах минулих років, коли тарифи були нижчі економічно обґрунтованих. Заборгованість населення за послуги складає понад 25 млрд грн.
Було запропоновано кілька шляхів вирішення. Зокрема, прийняття законопроекту 3508-д, який передбачає компенсацію з державного бюджету для погашення цих боргів. Однак законопроект досі не прийнятий і ми вимагаємо його найшвидшого прийняття з правками від органів місцевої влади. Друге, у 60 комунальних підприємств на сьогодні заблоковані рахунки. А це значить відсутність обігових коштів і неспроможність підготуватись до зими», — пояснює виконавчий директор АМУ.
Він також наголосив на необхідності внести зміни до угод з НАК «Нафтогаз», які на сьогодні запропоновані органам місцевого самоврядування.
«Діючі угоди з НАК «Нафтогаз» не дають можливості виходити у вільний ринок газу. Навіть та запропонована ціна, про яку щойно казали є вищою в деяких містах, ніж та, що закладена в тарифі. До цього ще додається відповідно збільшення вартості транспортування. Таким чином, місто не може обрати вільно собі постачальника. Запропонована угода НАК, яка передбачає передоплату, не дає можливості теплокомуненерго надавати послуги при нині діючих тарифах. Фактично, запропонована НАК угода змушує комунальні підприємства йти на підвищення тарифів. Крім того, угода передбачає безакцептне, тобто примусове, списання коштів з рахунків комунальних підприємств: будь-які кошти, які будуть надходити — перенаправлятимуться на рахунки НАК «Нафтогаз», — сказав Слобожан.