Міська влада Києва запропонувала Уряду використати газ вітчизняного видобутку, щоб не підвищувати тарифи на гарячу воду та опалення населенню

Із травня поточного року Уряд України скасував дію положення про ПСО – спеціальні обов’язки закупівлі газу для теплопостачальників, що покладались на НАК «Нафтогаз» і враховували соціальну функцію теплокомуненерго в процесі надання послуг населенню. У результаті теплопостачальні підприємства змушені купувати газ за ринковими цінами, які стрімко зросли в порівнянні з минулим роком. Так, НАК «Нафтогаз» запропонував фіксовану ціну на тривалий період, але і вона є вищою ніж та, що закладена в тариф. Це призведе до того, що вже цієї осені, не лише в Києві, а й у низці українських міст, тарифи на гарячу воду та опалення зростуть на 30-40%. Країна матиме надзвичайні труднощі з початком і проходженням опалювального сезону. Про це під час прес-брифінгу заявив заступник голови КМДА Петро Пантелеєв.

Він зауважив, що міська влада Києва закликає до спільного вирішення проблеми.

«Раніше для теплопостачальних підприємств діяли спеціальні умови закупівлі газу, що враховували соціальну функцію теплокомуненерго в процесі надання послуг населенню. Тепер здійснення оплати після того, як підприємство спожило природний газ скасовано, що створює критичну ситуацію з розрахунками за газ на фоні відсутності обігових коштів у ТКЕ. Наряду з високою ціною на газ, це створює реальну загрозу для початку та проходження опалювального сезону», – пояснив Петро Пантелеєв.

За словами заступника голови КМДА, у цей надзвичайно важкий і для теплопостачальників, і для споживачів період, доцільним було б використати на потреби виробництва теплової енергії для населення значно дешевший газ власного видобутку.

«Ми звернулись із листом до Уряду України, де пропонуємо на період коливань ринкових цін на природний газ опрацювати можливість визначення газу видобутого АТ «Украгазвидобування» (що є частиною групи компаній «Нафтогаз України») природним газом соціального призначення. Адже його собівартість становить не більше 4000 грн за 1000 куб. м. Це дозволить не лише стабілізувати ситуацію з розрахунками, вчасно і в повному обсязі придбати газ для старту опалювального сезону, але уникнути підвищення тарифів на гарячу воду та опалення, до чого зараз змушені готуватись більшість українських міст», – зазначив Петро Пантелеєв.

Наприклад, комунальне підприємство «Київтеплоенерго» працює за цінами, що встановлені ще у 2019 році. За цей період:

– вартість природного газу для населення зросла на 15%, для категорій «бюджетні установи», «релігійні організації» та «інші споживачі» – на 79%;

– підвищення тарифу на послуги з розподілу природного газу (відповідно до постанови НКРЕКП від 30.12.2020 № 2773) – на 10%;

– підвищилась ціна електричної енергії на 42%;

– зросла вартість виробництва теплової енергії на ТЕЦ на 10%;

– до тарифу включені витрати, пов’язані з придбанням та оснащенням будівель лічильниками тепла і гарячої води у розмірі понад 233 млн грн відповідно до набрання чинності положень закону України № 1060-IX.

За таких умов «Київтеплоенерго» змушене змінити тарифи на тепло вже з 1 жовтня. Середньозважена вартість 1 гігакалорії тепла може становити від 2151,77 до 2433,90 грн, залежно від типу приєднання будинку.

Усвідомлюючи цей ризик та можливе значне фінансове навантаження на киян вже цієї зими через вартість тепла і гарячої води, столиця запроваджує так званий рекомендований авансовий платіж – 10 грн/кв. м. Його можна сплачувати вже з липня, і це буде певним накопиченням, щоб зменшити плату за опалення взимку.

Друк