Київтеплоенерго позивається проти «Укргазвидобування» з вимогою використовувати український газ за справедливою ціною, щоб стримати зростання тарифів

Комунальне підприємство «Київтеплоенерго» подало судовий позов на державну компанію «Укргазвидобування» з вимогою укласти прямий договір купівлі-продажу газу вітчизняного видобутку. Це дозволить знизити вартість опалення та гарячого водопостачання під час опалювального сезону.

13 травня 2021 року КП «Київтеплоенерго» офіційно звернулось до АТ «Укргазвидобування» з пропозицією укласти прямі угоди купівлі-продажу газу українського видобутку для виробництва тепла, щоб уникнути підвищення тарифів в опалювальному сезону 2021/2022. Однак 24 травня 2021 року газовидобувна компанія надіслала відмову, переадресувавши «Київтеплоенерго» до ГК «Нафтогаз Трейдинг» як посередника з купівлі-продажу газу. І 26 липня 2021 року КП «Київтеплоенерго» подало позов на АТ «Укргазвидобування» у зв’язку із необхідністю забезпечення природним газом виробника тепла без комерційних посередників, а також забезпечення справедливої ціни на газ українського видобутку, що використовується для виробництва тепла.

Нагадаємо, нещодавно міська влада Києва запропонувала Уряду використати газ вітчизняного видобутку, щоб не підвищувати тарифи на гарячу воду та опалення населенню. Оскільки після скасування ПСО (покладання спеціальних обов’язків) для укладання нових газових договорів з ГК «Нафтогаз Трейдинг» підприємства теплокомуненерго (більше 200 українських тепловиробників) змушені закуповувати газ для виробництва тепла за цінами, значно вищими, ніж закладені у тарифах. Замість обіцяних 7,4 тис. грн/тис. куб. м, за рахунок лімітованих обсягів «дешевого» газу з боку газопостачальної компанії, підприємства вимушені купувати газ, вартість якого у серпні вже перевищує 15 тис. грн/тис. куб. м, а міксована ціна газу для ТКЕ доходить до 10 тис. грн/тис. куб. м. За таких умов тарифи на тепло в Україні в наступному опалювальному сезоні можуть суттєво зрости – на 15-65%, залежно від міста. Зокрема, у Києві зростання вартості опалення може сягнути 38%, адже для «Київтеплоенерго» частка газу у структурі тарифу на тепло досягає 80%.

Міжгалузева асоціація «Укртеплокомуненерго» визнала угоди, запропоновані ТКЕ, непаритетними та дискримінаційними. Найбільші дискримінаційні вимоги – щомісячні авансові платежі за газ та штрафні санкції за невиконання умов газових угод. Згідно з чинним законодавством, населення як основний споживач послуг централізованого теплопостачання (опалення та гаряча вода) розраховується за спожиті послуги на умовах післяплати, що унеможливлює авансування закупівель газу у «Нафтогаз Трейдинг».

Зі свого боку, КП «Київтеплоенерго» розраховує на справедливе рішення суду. Закупівля газу українського видобутку дозволить уникнути підвищення тарифів на тепло в Києві, зростання соціального напруження та дозволить забезпечити стабільне проходження опалювального сезону.

Друк